Kreu i roganizatës në mbështetje të azilantëve bjellorus gjendet i vdekur në Ukrainë

Nga Exit News
Kreu i roganizatës në mbështetje të azilantëve bjellorus gjendet i vdekur në Ukrainë

Kreu i një grupi që ndihmon njerëzit të largohen nga Bjellorusia u gjet i vdekur pranë shtëpisë së tij në Ukrainë. Aiu gjet i varur në një park në Kiev. Policia ka hapur një hetim për vrasje.

Shishov drejtoi organizatën ‘Shtëpia bjelloruse’ në Ukrainë, duke ndihmuar ata që u larguan nga Bjellorusia pas një goditjeje të dhunshme.

Ukraina, Polonia dhe Lituania në veçanti janë destinacionet e preferuara për ata që arrayisen nga persekutimi i presidentit bjellorus.

Shtëpia bjelloruse në Ukrainë siguron mbështetje për të arratisurit përmes strehimit, punës dhe këshilla ligjore, shkruhet në faqen e saj të internetit.

Policia ukrainase kërkoi se kushdo që e njihte të kontaktonte me çdo informacion në lidhje me javët e fundit të jetës së tij, për gjendjen e tij shpirtërore dhe gjithashtu çdo kërcënim të mundshëm për jetën.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>