Kryetari i KLP-së, Ibrahimi propozon vazhdimin e vetingut për gjyqtarët dhe prokurorët e rinj

Nga Exit News
Kryetari i KLP-së, Ibrahimi propozon vazhdimin e vetingut për gjyqtarët dhe prokurorët e rinj

Kryetari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi propozoi vazhdimin e kryerjes së vetingut për gjyqtarët dhe prokurorët në sistemin e karrierës.

Në raportimin e punës së KLP-së për vitin 2020, në Komisionin e Ligjeve, të mërkurën, Ibrahimi u shpreh se ky process mund të kryhej nga KLP dhe KLGJ.

“Institucionet do japin një vetting permanent edhe për ata që bëjnë karrierë në drejtësi”, u shpreh Ibrahimi. Ai shtoi se “ne duhet të jemi në gjendje ta zëvendësojmë boshllëkun e Vettingut që prurjet e reja të jenë të pastra”.

Ibrahimi tregoi se KLP ka ndaluar hyrjen në shkollën e Magjistraturës për 3 kandidatë. KLP për periudhën janar –dhjetor 2020, ka vlerësuar 49 prokurorë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>