Lajçak viziton Kosovën në fillim të marsit

Nga Exit News
Lajçak viziton Kosovën në fillim të marsit

I deleguari  i Posaçëm i Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak do të vizitojë Kosovën nga 1 deri më 3 mars.

Lajmi u bë i ditur nga një njoftim e Zyrës së Bashkimit Evropian në Prishtinë.

Pas Kosovës, Lajçak do të vizitojë Serbinë nga 3 deri me 4 mars, dhe gjithashtu Malin e Zi nga 4 deri në 5 mars.

Lajçak njoftoi para disa ditësh se pritet që Kosova dhe Serbia të rinisin dialogun.

Serbia edhe Kosova kanë ambicie për të qenë vende anëtare të Bashkimi Europian dhe BE e bëri të qartë se “normalizimi i marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës është ajo që vendet anëtare presin”, tha Lajçak.

 

1 koment

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme