Ligji i ri për OJF-të: Krijimi i një regjistri online, reduktim i procedurave gjyqësore

Nga Exit News
Ligji i ri për OJF-të: Krijimi i një regjistri online, reduktim i procedurave gjyqësore

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj prezantoi të martën ligjin e ri për organizatat jofitimprurëse.

Gjatë një seance dëgjimore me Komisionin e Ligjeve, Gjonaj tregoi se me ligjin e ri do të krijohet një regjistër elektronik për OJF-të, i cili do jetë publik.

Ministrja argumentoi se ligji aktual parashikon një procedurë të gjatë me shume dokumenta për rregjistrimin e një OJF, që sipas saj është kosto për këto të fundit.

Risitë që do të sjelli ky ligj i referohen dixhitalizimit të rregjistrit të OJF-ve. Gjykata e Tiranës do të ketë një regjistër elektronik me të gjitha të dhënat.

Kjo do të jetë e hapur dhe për qytetarët për të bërë kërkime mbi OJF të ndryshme. Qeveria më herët ka miratuar ligjin për pronarët përfitues, i cili detyron këto organizata të rregjistrojnë pronarët e donatorët e tyre pranë QKB-së. Këto ndryshime erdhën si pasojë e rekomandimeve të MoneyVal.

Një tjetër risi e ligjit, i referohet reduktimit të procedurave për ndryshimin e të dhënave të OJF-së. Aktualisht kërkohet që OJF të bëjë kërkesë në gjykatë, të hidhet shorti, të caktohet gjyqtari dhe ky i fundit të marrë vendimin për ndryshimin e të dhënave.

Ndërsa me ndryshimet e reja të ligjit do të jetë kancelari i gjykatës që me anë të një kërkese të bëjë ndryshimet në regjistër.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>