Mbretëria e Bashkuar gjen 30 raste të mpiksjes së gjakut pas vaksinimit me AstraZeneca-n

Nga Exit News
Mbretëria e Bashkuar gjen 30 raste të mpiksjes së gjakut pas vaksinimit me AstraZeneca-n

Rregullatorët britanikë kanë gjetur 30 raste të rralla të mpiksjes së gjakut pas përdorimit të vaksinës AstraZeneca, raporton DW.

Disa vende e kanë kufizuar përdorimin e vaksinës AstraZeneca, pasi autoritetet hetojnë raportimet e mpiksjeve të rralla e herë-herë, të rënda, të mpiksjes së gjakut, në pacientët e vaksinuar.

Sidoqoftë, autoritetet europiane ende besojnë se përfitimet e vaksinës tejkalojnë shumë çdo rrezik të mundshëm të mpiksjes së gjakut.

Muajin e kaluar u raportuan vetëm 5 raste të mpiksjes së rrallë të gjakut në tru midis 11 milion dozave të administruara.

Tashmë raporti është 22 raste të trombozës së sinusit venoz cerebral, një sëmundje jashtëzakonisht e rrallë empiksjes së trurit, si dhe 8 raste të mpiksjes së gjakut të shoqëruara me trombocite të ulëta të gjakut.

Autoritetet britanike deklaruan se nuk kishin marrë raporte të tilla pas përdorimit të vaksinës BioNTech-Pfizer.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>