Merkel i bënë thirrje qytetarëve të shmangin udhëtimet jo të domosdoshme

Nga Exit News
Merkel i bënë thirrje qytetarëve të shmangin udhëtimet jo të domosdoshme

Kancelarja gjermane Angela Merkel, të shtunën, u bëri thirrje banorëve të qëndrojnë në shtëpi për të ulur numrin e infeksioneve të koronavirusit në Gjermani.

“Ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi tani për të siguruar që virusi të mos përhapet në mënyrë të pakontrolluar – çdo ditë ka rëndësi”, tha Merkel.

“Unë ju kërkoj të përmbaheni nga çdo udhëtim që nuk është me të vërtetë i nevojshëm, çdo festë që nuk është me të vërtetë e nevojshme. Ju lutemi qëndroni në shtëpi – kudo që të jeni, kur është e mundur,” tha ajo.

Merkel tha se Gjermania ishte aktualisht në mes të një “faze shumë serioze” të pandemisë, duke shtuar se “numri i infeksioneve të reja po rritet me hapa të mëdhenj çdo ditë.”

“Vera relativisht e relaksuar ka mbaruar; tani ne po përballemi me muaj të vështirë. Si do të jetë dimri, si do të jenë Krishtlindjet tona, do të vendoset në ditët dhe javët e ardhshme. Ne të gjithë e vendosim atë përmes veprimeve tona.”

Ajo u bëri thirrje gjermanëve që të solidarizohen dhe të përmbahen, siç bënë në fazën e hershme të pandemisë.

“Çfarë na solli kaq mirë gjatë gjysmës së parë të pandemisë?” ajo pyeti.

“Ishte që ne qëndruam së bashku dhe iu bindëm rregullave jashtë konsideratës dhe arsyes së shëndoshë. Ky është ilaçi më efektiv që kemi aktualisht kundër pandemisë dhe është më i nevojshëm tani se kurrë.”

LEXO  Danimarka ndihmoi SHBA në përgjimin e Merkel dhe politikanëve europianë

Të shtunën, Instituti Robert Koch për kontrollin e sëmundjes tha se Gjermania regjistroi 7,830 infeksione të reja me koronavirus në periudhën e fundit 24-orëshe, një rekord i ri që nga fillimi i pandemisë.

Numri i rasteve ishte gati 500 më i lartë se të premten dhe më shumë se 1,500 më i lartë se kulmi i infeksionit paraprak i regjistruar në Mars.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme