Meta për rezolutën e PE: Nuk ka negociata pa zgjedhje të lira dhe të ndershme

Meta për rezolutën e PE: Nuk ka negociata pa zgjedhje të lira dhe të ndershme

Miratimi i Projekt-Rezolutës për Shqipërinë nga Komisioni i Jashtëm i Parlamentit Europian është përshëndetur nga Presidenti Ilir Meta.

Në një koment në rrjetin social Facebook, Meta ka zgjedhur të ritheksojë një nga kushtet kryesore për çeljen e negociatave, siç ishte dënimi i personave të përfshirë ne blerjen e votave.

Ai u shpreh i sigurtë se askush nuk do të amnistohej.

 

Më poshtë, risjellim komentin e plotë të Presidentit:

“Përshëndes Projekt-Rezolutën për Shqipërinë, që u miratua sot në Komisionin e Jashtëm të Parlamentit Europian.

I falënderoj të dy grupet e mëdha politike për mbështetjen e qartë të së ardhmes europiane të Shqipërisë, që kalon vetëm përmes përmbushjes së plotë të kushteve.

Nuk ka negociata pa zgjedhje të lira dhe të ndershme!

Nuk ka përparim pa u dënuar autorët e krimeve zgjedhore të dosjeve 339 dhe 184!

Askush nuk do të amnistohet!

Votën e lirë të 25 prillit, shqiptarët do ta mbrojnë me çdo çmim dhe nuk do të kursehen ndaj askujt, që do të guxojë të tjetërsojë vullnetin plebishitar.”

 

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme