Meta sërish apel për shpalljen Park Kombëtar të Lumit Vjosa

Nga Exit News
Meta sërish apel për shpalljen Park Kombëtar të Lumit Vjosa

Presidenti Ilir Meta i bëri thirrje sërish qeverisë të ndalojë ndërtimin e HEC-it në lumin Vjosa dhe ta shpallë atë Park Kombëtar.

Përmes një postimi në Facebook, Meta shkruan se është përgjegjësi e të gjithëve të ruajmë lumin për shkak rëndësisë së saj jo vetëm në vend por dhe në Europë.

Thellësisht mirënjohës për kontributin e jashtëzakonshëm të aktivistëve mjedisorë, shkencëtarëve dhe akademikëve vendas e të huaj, që i kanë dhënë forcë zërit të komunitetit duke shfaqur në Tiranë , por edhe në kryeqytetet më të rëndësishme të Europës , në Bruksel , Berlin dhe Paris thirrjen që buçet nga lumi: VJOSA PARK KOMBËTAR TANI!”

Më herët, kreu i LVV, Albin Kurti bëri thirrje për shpalljen Park Kombëtar lumin Vjosa.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme