Mijëra protestues në Vjenë për kufizimet e COVID-19

Nga Exit News
Mijëra protestues në Vjenë për kufizimet e COVID-19

Mijëra protestues dolën të shtunën në Vjenë kundër kufizimeve të koronavirusit dhe disa arrestime u bënë për shkeljen e ligjeve të rendit publik dhe rregulloreve të Covid, sipas një raporti nga Agence France-Presse.

Shumë prej protestuesve nuk vunë maska ​​dhe nuk respektuan distancën. Tubimi ishte thirrur na Partia e Lirisë e ekstremit të djathtë (FPOe).

Austria lehtësoi masat muajin e kaluar duke rihapur shkollat, dyqanet dhe muzetë. Por demonstruesit shprehën kundërshtim ndaj kufizimeve që ekzistojnë ende, duke përfshirë mbylljen e restoranteve dhe kafeneve, si dhe testet që nxënësit e shkollës duhet të marrin për të marrë pjesë në mësimet personale.

U raportuan disa përplasje midis protestuesve dhe kundër-demonstruesve të majtë, si dhe me policinë që përdori gaz lotsjellës për t’i ndarë ata.

Media austriake raportoi se elementë të ekstremit të djathtë, përfshirë neo-nazistin e dënuar Gottfried Kuessel, u panë në mes të turmës. Ata kanë qenë në protestat e mëparshme anti-bllokim.

Policia tha se disa nga arrestimet u bënë në fund të protestës kur disa pjesëmarrës refuzuan të shpërndahen.

Demonstrata të tilla kanë qenë gjithnjë e më të zakonshme në muajt e fundit ndërsa qytetarët luftojnë kundër kufizimeve të vazhdueshme të jetës normale dhe ndikimit të tyre ekonomik.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>