Ministri austriak: Të dhënat tregojnë se ka patur vetëm një autor për sulmin terrorist

Nga Exit News
Ministri austriak: Të dhënat tregojnë se ka patur vetëm një autor për sulmin terrorist

Ministri i Brendshëm austriak, Karl Nehammer deklaroi të martën se të dhënat deri më tani tregojnë se ka patur vetëm një autor pas sulmit terrorist.

Sipas tij nga videot e deritanishme rezulton se sulmi është bërë vetëm nga një person.

Nga sulmi të hënë në darkë, 4 persona kanë humbur jetën ndërsa 15 të tjerë janë plagosur.

Policia ende nuk e di se sa persona kanë qënë pjesë e sulmit. Shefi i policisë së Vjenës tha se “për momentim jemi të sigurtë që ka qënë më shumë se një persona. Po hetojmë.”

Policia po ekzaminon 20 mijë video të xhiruara nga personat e rastësishëm.

Policia e vrau personin që nisi sulmin me armë, jashtë kishës Rupert. Ai mbante një pushkë, armë dhe municione.

Sulmet ndodhen në 6 vende afër zonës Seitenstettengasse, në zemër të Vjenës.

Policia mendon se objekti i sulmit ka qënë një sinagogë, e cila ka qënë e mbyllur gjatë kohës së sulmit.

Sulmi ndodhi të hënën, një natë përpara se të hynin në fuqi masat shtrënguese të koronavirusit.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>