Mjeku Mezini: si po kthehet Sanatoriumi në spital karantinë

Nga Exit News
Mjeku Mezini: si po kthehet Sanatoriumi në spital karantinë

Pneumologu Arjan Mezini i Sanatoriumi ka sqaruar sot për News 24 përgatitjen për të kthyer spitalin në spital karantin.

“Të sëmurët e Sanatoriumit janë zhvendosur në Spitalin Rajonal të Elbasanit, ku është krijuar një nga klinikat. Një nga shefat e pneumologjisë në Sanatorium do mbajë një grup mjekësh pneumologë, për të ndjekur të sëmurët e transferuar. Sanatoriumi ka një kapacitet prej 190 shtretërish”, tha mjeku Mezini.

Më 17 mars, Spitali “Shefqet Ndroqi” liroi të gjithë të sëmurët e lehtë, që mund të trajtoheshin në shtëpi. Dhe anulloi të gjitha ndërhyrjet kirurgjikale jo emergjente.

Sikurse Exit News ka raportuar më parë, një pacient i Sanatoriumit infektoi 12 persona të tjerë, mes tyre 3 mjeke, një radiograf dhe 3 infermiere të spitalit.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>