NATO përqendron mbi 40 000 trupa pranë kufirit rus

Nga Exit News
NATO përqendron mbi 40 000 trupa pranë kufirit rus

NATO do të përqendrojë 40 000 trupa dhe 15 000 pajisje ushtarake pranë kufijve rusë, në Detin e Zi dhe rajonet Balltike.

Lajmin e  dha të martën gjenerali i ushtrisë së Ministrit të Mbrojtjes të Rusisë, Sergei Shoigu.

Trupat amerikane po rishpërndajnë nga Amerika Veriore kontinentale në Evropë përmes Atlantikut, tha Shoigu.

“Trupat në Evropë po lëvizin drejt kufijve rusë. Forcat po grumbullohen në zonën e Detit të Zi dhe në rajonin e Balltikut,” tha shefi i mbrojtjes.

Siç vuri në dukje ministri rus i mbrojtjes, “grupimet e forcave amerikane janë duke u forcuar në Poloni dhe vendet Balltike”.

“Në pranverën e këtij viti, forcat aleate të NATO-s filluan stërvitjet Defender Europe 2021, stërvitja më e madhe gjatë 30 viteve të fundit”, theksoi shefi i mbrojtjes.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme