Nikolla zgjidhet kryetare e Kuvendit me 79 vota pro

Nga Exit News
Nikolla zgjidhet kryetare e Kuvendit me 79 vota pro

Lindita Nikolla u zgjodh kryetarja e re e Kuvendit me 79 vota pro, në seancës e së premtes. Në seancë votuan 83 deputetë, ndër to 79 votuan pro, 4 votuan kundra.

4 deputetët që votuan kundra ishin të LSI-se, Kryemadhi, Vasili, Çela dhe Xhixho. Ndërsa Sali Berisha, Dashamir Shehi dhe Agron Duka nuk morrën pjesë në votim.

Grupi parlamentar i PD-së, me përjashtim të Sali Berishës dhe Vangjel Dules nuk votuan për kandidaturën e Nikollës. Ata grisën fletën e votimit.

Ndërsa Dule votoi pro zgjedhjes së Nikollës dhe Berisha u larguan nga seanca plenare.

Kush është Lindita Nikolla:

Nikolla nga viti 2003 – 2006 ka qënë Këshilltare e Këshillit të Njësisë Bashkiake Nr.1, Tiranë. Ajo u zgjodh deputete për herë të parë në vitin 2007.

Në vitin 2013 deri në vitin 2019 ajo ka mbajtur postin e ministres së Arsimit. Në dhjetor 2019, ajo u dorëhoq nga ky post për shkak të protestave të studentëve.

Nikolla në fjalimin e saj të parë u shpreh se ky Kuvend duhet të bazohet në dialog dhe gjithëpërfshirje.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>