PD akuzon qeverinë se përdori fondet e rindërtimit për përfitime zgjedhore

Nga Exit News
PD akuzon qeverinë se përdori fondet e rindërtimit për përfitime zgjedhore

Partia Demokratike ka akuzuar qeverinë dhe kryeministrin Rama se ka përdorur fondet e rindërtimit në zonat e prekura nga tërmeti për përfitime zgjedhore gjatë dy muajve të fundit para zgjedhejve të 25 prillit.

Në një konferencë për shtyp, përfaqësuesi i PD, Oerd Bylykbashi tha se bashkitë e zonave të prekura nga tërmeti kanë rritur në mënyrë fiktive vlerën e dëmeve të shkaktuara nga tërmeti.

“Edi Rama në bashkëpunim me të emëruarit e tij në bashkitë e Durrësit, Tiranës, Kavajës, Kamzës, Lezhës, Rrogozhinës, Vorës, Krujës, Laçait dhe Mirditës ka shpërndarë 40 milion euro edhe 2 ditë përpara datës së zgjedhjeve”, tha ai.

Bylykbashi u shpreh se objektet e vlerësuara më parë në kategorinë e dëmtuar DS1 janë rivlerësuar si DS2, dhe atë të vlerësuara DS2 janë rivlerësuar DS3, ç’ka rrit dhe vlerën e parave që ato përfitojnë nga qeveria.

“Gjatë 2 muajve të fundit Rama miratoi 20 VKM për të lejuar disbursimin e paligjshëm të këtyre shumave marramendëse në llogaritë e qytetarëve të targetuar nga makineria qeveritare e manipulimit të votës”, deklaroi ai.

Sipas Bylykbashit, gjatë muajt Mars qeveria ka disbursuar nga fondi i rindërtimit 14 milionë euro dhe 26 milionë euro gjatë muajt prill.

“Vetëm gjate javës zgjedhore Bashkia e Durresit ndau 6 milion euro për procesin e rindërtimit, 89 herë më shumë se sa ka shpërndarë në 15 muajt e fundit”, shtoi përfaqësuesi i PD-së.

Bylykbashi vuri në dukje se qeveria ndalohet të përfshihet në veprimtari të influencimit të votës me fonde publike 4 muaj para zgjedhjeve. Ai nënvizoi se prokuroria nuk ka nisur asnjë hetim për këtë çështje.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>