PD akuzon Ramën, në 7 vite rriti borxhin me 1800 euro për qytetar

Nga Exit News
PD akuzon Ramën, në 7 vite rriti borxhin me 1800 euro për qytetar

Partia Demokratike ka akuzuar kryeministrin Rama se ka rritur borxhin publik që bie barrë mbi qytetarët, për të shpërndarë para në formë koncesionesh dhe PPP-sh tek kompanitë pranë tij.

Ish-deputetja Jorida Tabaku u shpreh:

‘Borxhi për frymë që shqiptarët do të paguajnë pas 7 viteve keqpërdorim të parave të taksave dhe borxhit të rritur është 4492 euro/frymë.

Me një borxh që është rritur me 1800 Euro për çdo shqiptar (mbi 30%) që nga shtatori 2013 kur mori pushtetin, qeveria i ka çuar paratë e taksave dhe ato hua për sheshe në qytete dhe PPP.’

Tabaku tha se qeveria Rama edhe gjatë pandemisë, kur nevojat e vendit ishin të tjera, ‘vazhdoi të furnizonte dhe kanalizonte paratë publike tek oligarkët dhe PPP-të.’

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>