PD denoncon: Bashkia e Vaut të Dejës po vjedh 336 mln lekë

Nga Exit News
PD denoncon: Bashkia e Vaut të Dejës po vjedh 336 mln lekë

Sekretari i Partisë Demokratike në Vaun e Dejës, Gentjan Ndoji denoncoi të dielën qeverinë se po vjedh 336 milionë lekë për një projekt i cili është i financuar nga ambasada amerikane.

Në një deklaratë për mediat ai tha:

“Rasti konkret i këtij abuzimi, është projekti për rikonstruksionin e shkollës së Mjedës me vlerën 336 milion lekë i parashikuar për këtë shkollë, por shkolla është e rikonstruktuar nga Ambasada Amerikane në vitin 2016-të më konkretisht nga “Garda Federale te Neë York dhe New Jersey” me taksat e qytetareve Amerikane”.

Ai u shpreh se në këtë bashki kanë ndodhur disa abuzime, ku deklaroi se deri më tani janë abuzuar plotë 99 milion e 600 mije lekë.

Ndoji shtoi se po tentohet të vidhen mbi 700 milion lekë. Sekretari i PD tha:

“99 milion e 600 mije lekë është shuma e radhës e grabitur nga Bashkia Vau Dejës, nëpërmjet një tenderi për Hartim Projektesh”.

Gjatë deklaratës ai akuzoi bashkinë se ka mashtruar për numrin e nxënësve të shkollës:

“Bashkia Vau Dejës abuzon kur thotë që kjo shkollë ka 814 nxënës, kur në të vërtetë, ajo aktualisht ka vetëm 205 nxënës”.

Së fundmi ai i bëri thirrje SPAK që të nis menjëherë hetimet për këtë çështje.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>