PD në krah të mjekëve, vendimi i ministrisë për zhvendosjen e sallave të operacionit i gabuar

PD në krah të mjekëve, vendimi i ministrisë për zhvendosjen e sallave të operacionit i gabuar

Partia Demokratike përshdëndeti sot nismën e mjekëve kundër vendimit të ministrisë së Shëndetësisë për të transferuar sallat e operacionit të urgjencës në QSUT nga kati 0 në kat të katërt, pa u konsultuar më parë me mjekët.

Në një letër publike, firmosur nga mjekët e QSUT-së, ata kërkojnë që të paktën një sallë operacioni e urgjencës në katin 0 të mbetet e hapur për të përballuar urgjencat ekstreme dhe operacionit me kontaminim të lartë, në mënyrë që të shmanget kontaminimi i gjithë spitalit.

Ish-deputeti Tritan Shehu e quajti vendimin e ministrisë si një tentativë për të shkatërruar gradulisht shërbimin e urgjencës në QSUT:

“Të gjitha këto vendime arbitrare, së bashku me uljen drastike të kapaciteteve të kirurgjive, pa asnjë konsultë e diskutim me specialistët, ndesh dhe me Strategjinë e zhvillimit të QSUT të miratuar në mënyrë transparente, dëmtojnë rënde atë shërbim në nivel kombëtar, cilësinë e atij ndaj pacientëve, pa folur këtu për dëmin ekonomik.”

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>