PD, qeveria 1.5 milionë euro tender pa garë për furnizimin me ushqime

Nga Exit News
PD, qeveria 1.5 milionë euro tender pa garë për furnizimin me ushqime

Partia Demokratike denoncoi të martën një tender prej 1,5 milionë eurosh të bërë nga qeveria për furnizimin me ushqime të rezerveve të shtetit.

Ish-deputeti Enkelejd Alibeaj deklaroi se tenderi iu dha pa garë filialit të kompanisë verio-maqedone Eurovia.

“Në Shqipëri ka 35 099 kompani, të cilat merren me tregtimin e mallrave ushqimorë, por qeveria priti 1 muaj që kompania që ata kanë zgjedhur për të ndarë paratë, të ndryshonte objektin.”

PD thotë se Ministria e Mbrojtjes hapi më 25 mars tender urgjent për blerje ndihmash për familjet në nevojë dhe materiale mbrojtëse për personelin e ushtrisë.

Opozita ngre dyshime te kriteri që kompania fituese duhet të kishte:

“[…] kontratat për ekzekutimin e furnizimeve të ngjashme të kryera gjatë 3 viteve të fundit, [t’i ketë] në një vlerë jo më të ulët se 40 për qind të vlerës së tenderit”.

Alibeaj pohoi se pak ditë para shpalljes së tenderit, kompania që e fitoi atë, shtoi si objekt të aktivitetit tregtimin e ushqimeve.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>