Përditësim 01 tetor: 157 raste të reja dhe 1 viktim nga Covid-19

Nga Exit News
Përditësim 01 tetor: 157 raste të reja dhe 1 viktim nga Covid-19

157 raste të reja me koronavirus u zbuluan gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar totalin e të infektuarve në 13 806.

Në 24 orët e fundit 1 pacient ka humbur jetën, 66 vjeçar nga Kukësi.

203 pacientë të shtruar ndodhen në të dy spitalet Covid-19, prej të cilëve 20 në terapi intensive dhe 6 pacientë të intubuar.

Të infektuarit e rinj janë: 75 raste në Tiranë, 9 në Durrës dhe Berat, 6 Fier dhe Gjirokastër, 5 në Vlorë, 4 raste në Kucove, 3 në Shkodër, Elbasan, Kavajë, Lushnje, Mirditë, Divjakë, 2 raste në Tropojë, Kamez, Mat, Maliq, 1 rast në Kurbin, Devoll, Malesi e Madhe, Përrenjas, Bulqizë, Gramsh, Patos.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 230 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në mbi 8 mijë që nga fillimi i epidemisë.

Që prej fillimit të marsit janë testuar mbi 86 mijë persona, prej të cilëve janë:

– 13 806 të infektuar,

– 385 viktima;

– 8 077 të shëruar,

– 5 382 të infektuar aktivë.

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve deri në 28 shtator:

 1. Tiranë 2676 raste;
 2. Durrës 596 raste;
 3. Shkodër 397 raste;
 4. Lezhë 306 raste;
 5. Elbasan 302 raste;
 6. Fier 249 raste;
 7. Korçë 240 raste;
 8. Vlorë 193 raste;
 9. Kukës 156 raste;
 10. Berat 114 raste;
 11. Dibër 109 raste;
 12. Gjirokastër 77 raste.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme