Përditësim 16 shtator: 144 raste të reja dhe 3 viktima nga Covid-19

Nga Exit News
Përditësim 16 shtator: 144 raste të reja dhe 3 viktima nga Covid-19

144 raste të reja me koronavirus u zbuluan gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar totalin e të infektuarve në 11 816.

Në 24 orët e fundit 3 pacientë kanë humbur jetën: një 57 vjeçar nga Lushnja dhe një 74 vjeçar dhe një 83 vjeçar nga Tirana.

174 pacientë të shtruar ndodhen në të dy spitalet Covid-19, ndër to 16 janë në terapi intensive dhe 6 janë të intubuar.

Të infektuarit e rinj janë: 55 raste në Tiranë, 15 në Fier, 10 në Elbasan, 9 në Vlorë, nga 7 raste në Durrës, Kurbin, Divjakë, Gramsh, 6 në Korçë, 5 në Lushnje, nga 3 raste në Shkodër, Pogradec, Delvinë, nga 2 raste në Krujë, Përmet, nga 1 rast në Kavajë, Berat, Gjirokastër.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 65 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 6 733 që nga fillimi i epidemisë.

Që prej fillimit të marsit janë testuar mbi 70 mijë persona, prej të cilëve janë:

– 11 816 të infektuar,

– 343 viktima;

– 6 733 të shëruar,

– 4 740 të infektuar aktivë.

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve deri në 16 shtator:

 • Tiranë 2 372 raste,
 • Durrës 526 raste,
 • Shkodër 365 raste,
 • Lezhë 274 raste,
 • Elbasan 262
 • Korçë 214
 • Fier 212
 • Vlorë 181
 • Kukës 140
 • Berat 93
 • Dibër 51
 • Gjirokastër 50

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme