Përditësim 26 maj: 25 të infektuar të rinj dhe një viktimë, shkon në 1029 totali i të prekurve

Nga Exit News
Përditësim 26 maj: 25 të infektuar të rinj dhe një viktimë, shkon në 1029 totali i të prekurve

25 pacientë të rinj me koronavirus janë zbuluar 24 orët e fundit, duke e çuar totalin e të prekurve në 1029.

Mëngjesin e 26 majit ka ndërruar jetë një pacient 69-vjeçar nga Tirana, me inicialet S.K., i cili po trajtohej në terapi intensive në spitalin infektiv.

78 përqind e të infektuarve ose 803 prej tyre janë shëruar.

Sipas njoftimit të ISHP-së, të infektuarit e rinj janë zbuluar në Tiranë (24) dhe Durrës (1).

Që prej fillimit të marsit janë testuar mbi 14,500 persona, prej të cilëve janë:

– 1029 të infektuar,

– 33 viktima;

–  803 të shëruar,

–  193 të infektuar aktivë;

Në spitalin e Infektivit aktualisht po marrin shërbim 16 pacientë, ku 4 janë në terapi intensive.

Shpërndarja gjeografike e pacientëve aktivë deri më 26 maj është:

– Tiranë, 80 pacientë aktivë,

– Durrës, 54 pacientë aktiv,

– Krujë, 24 pacientë aktivë,

– Shkodër, 12 pacientë aktivë,

– Berat, 10 pacientë aktivë,

– Kamëz, 9 pacientë aktivë,

– Fier, 4 pacientë aktivë,

– Mirditë, 1 pacient aktiv,

– Korçë, 1 pacient aktiv.

3 komente

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme