Përditësimi 10 shkurt: 1 143 raste të reja dhe 15 viktima

Përditësimi 10 shkurt: 1 143 raste të reja dhe 15 viktima

Në 24 orët e fundit në vend u shënuan 1 143 raste të reja të infektuara më Covid-19 dhe 15  humbje jete.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 453 raste në Tiranë, 110 raste në Vlorë, 58 raste në Kuçovë, 57 raste në Fier, 35 raste në Sarandë, 34 raste në Shkodër, Berat , 27 raste në Durrës, Korçë, 26 raste në Elbasan, 24 raste në Lushnje, 22 raste në Mallakastër, 20 raste në Kukës, 19 raste në Kurbin, 15 raste në Pogradec, 14 raste në Malësi e Madhe, 13 raste në Gramsh, Skrapar, 11 raste në Kavajë, 10 raste në Lezhë, Kamez, 8 raste në Mirditë, Gjirokastër, Bulqize, Patos, 7 raste në Vau i Dejës, Peqin, 6 raste në Dibër, Kolonjë, 5 raste në Has, Librazhd, Përmet, 4 raste në Tepelenë, 3 raste në Devoll, Mat, Divjakë, Himarë, Maliq, 2 raste në Pukë, Ura Vajgurore, Memaliaj, Finiq, Vorë, Libohovë, 1 rast në Krujë, Rrogozhinë, Tropojë, Delvine, Belsh, Cerrik, Poliçan.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 683 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 53,616 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 483 pacientë, 37 në terapi intensive nga të cilët 15 pacientë janë të intubuar.

15 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19 në spitalet COVID.  8 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Vlora, 1 qytetar nga Fieri,  1 qytetar nga Patosi, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Korça, të moshave 53 -94 vjeç.

LEXO  Në pritje të Francës, Presidenca e BE-së drafton vendim pozitiv për negociatat me Shqipërinë

COVID-19 – Statistika ( 10 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore       1,143

Të shëruar në 24 orë     683

Të shtruar në spitale     483

Humbje jete në 24 orë   15

Testime ditore               4,083

Testime totale            398,325

Raste pozitive            88,671

Raste të shëruara      53,616

Raste Aktive              33,552

Humbje jete                1,503

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 19556

Fier      2872

Durrës  1737

Elbasan  1489

Shkodër  1549

Vlorë   1650

Lezhë 1149

Korçë    1049

Berat  936

Gjirokastër 732

Kukës 478

Dibër  355

Lajme te ngjashme