Përditësimi 30 janar: 901 raste të reja dhe 11 viktima me Covid-19

Përditësimi 30 janar: 901 raste të reja dhe 11 viktima me Covid-19

901 raste të reja me koronavirus nga 3 864 testime u zbuluan gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar totalin e të infektuarve në 77,251.

Në 24 orët e fundit, humbën jetën 11 qytetarë: 4 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Bulqizë, 1 qytetar nga Cërrik, 1 qytetar nga Kurbini, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Korça, të moshave 48-80 vjeç.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 274 raste në Tiranë, 57 raste në Durrës, 48 raste në Vlorë, 44 raste në Shkodër, 42 raste në Elbasan dhe Sarandë, 40 raste në Lezhë, 29 raste në Lushnje, 28 raste në Kavajë, 25 raste në Krujë, 20 raste në Fier, 18 raste në Gjirokastër, 17 raste në Mat, 16 raste në Kukës, 15 raste në Korçë, 14 raste në Kurbin, 13 raste në Berat, 12 raste në Librazhd, 11 raste në Tepelenë, 9 raste në Dibër dhe Gramsh, 8 raste në Pogradec, Divjakë, Kuçovë, Patos, 6 raste në  Mallakastër, Kamëz, Skrapar, 5 raste në Rrogozhinë, Delvinë, Ura Vajgurore, Prrenjas, Bulqizë, 4 raste në Vau i Dejës, Malësi e Madhe, Peqin, 3 raste në Devoll, Mirditë, Roskovec, Shijak, Cërrik, Poliçan, 2 raste në Belsh, Himarë, Kolonjë, Klos, Vorë, 1 rast në Has, Memaliaj.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 507 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 46,927 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID po trajtohen 287 pacientë, 20 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

COVID-19 – Statistika (30 Janar 2021)

Raste të reja ditore       901
Të shëruar në 24 orë     507
Të shtruar në spitale     287

Humbje jete në 24 orë  11
Testime ditore              3864

Testime totale            355,349
Raste pozitive             77,251
Raste të shëruara       46,927
Raste Aktive                28,955
Humbje jete                 1369

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 16647
Fier  2225
Durrës  1604
Shkodër  1424
Elbasan  1394
Vlorë   1303
Lezhë 1035
Korçë    913
Berat  909
Gjirokastër 595
Dibër  447
Kukës 459

1 koment

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme