Personat alergjikë do të marrin leje nga mjeku për përdorimin e maskës

Nga Exit News
Personat alergjikë do të marrin leje nga mjeku për përdorimin e maskës

Personat alergjikë apo astmatikë që nuk mund ta përdorin maskën, do të marrin një vërtetim nga mjeku, njoftoi ministrja e Shëndetësisë Manastirliu për emisionin Opinion.

“ISHP ka hartuar të gjithë udhëzuesin me specifika, ku mbahet, kush e mban dhe rastet e përjashtimit”, tha Manastirliu.

Ministrja e quajti lajm të rremë mbylljen e laboratorit të testeve Covid-19, në Qendrën Spitalore “Nënë Tereza”:

“Laboratori i QSUT-së, i cili kryen analizat e PCR-së nuk ëshët mbyllur asnjë ditë. Është ngatarruar laboratori i mikrobilogjisë me laboratorin që po ndërtojme me koncesionarin”.

Ministrja i referohet shkrimit të publikuar nga Reporter.al, me titull, “U certifikua dy javë më parë për COVID-19, koncesioni mbyll laboratorin e QSUT”, në të cilin shkruhej se:

“Manastirliu ka urdhëruar që ky laborator të mbyllet.Vendimi është marrë pas kërkesës së koncesionarit, i cili ka fituar të drejtën që për 10 vitet e ardhshme të bëhet pronar i të gjithë laboratorëve dhe setit të analizave që do të kryejnë shqiptarët nëpër spitalet publike me një vlerë prej 95 milionë euro”.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>