Pfizer po punon për një marrëveshje të re të vaksinave me Izraelin

Nga Exit News
Pfizer po punon për një marrëveshje të re të vaksinave me Izraelin

Pfizer tha të hënën se është duke punuar në një marrëveshje të re për të furnizuar me vaksina Covid1-19 Izraelin. Pfizer dhe Izraeli patën një marrëveshje më parë e cila përfundoi në 2020.

Pfizer dhe partneri i saj BioNTech ranë dakord në nëntor për të furnizuar Izraelin me një numër të pazbuluar të vaksinave COVID-19. Ministria e Financave e Izraelit ka thënë se ka paguar rreth 785 milionë dollarë.

Deri më tani, 5.27 milion izraelitë mbi moshën 16 vjeç kanë marrë dozën e parë, ndërsa 4.84 milion kanë marrë një goditje të dytë – nga një popullsi prej 9.3 milion. Disa izraelitë gjithashtu kanë marrë doza të vaksinës Moderna, duke i dhënë vendit një nga nivelet më të larta të vaksinimit në botë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>