Policia procedon penalisht 25 protestues

Policia procedon penalisht 25 protestues

Policia ka nisur procedim penal për 25 prej studentëve dhe protestuesve të tjera që prej ditësh po protestojnë përpara Ministrisë së Arsimit kundër politikave arsimore të qeverisë.

Mes të proceduarve është edhe shkrimtari dhe profesori i njohur Edmond Tupe dhe artisti Robert Aliaj.

Studentët e proceduar penalisht nga qeveria sepse ngritën zërin për të drejtat e tyre janë:

Mirela Ruko,

Klodian Leka,

Estela Nazarko,

Xhuljano Bregasi,

Henri Fero,

Liri Kuçi,

Edmond Tupe,

Robert Aliaj,

Altin Goxhaj,

Gentian Doci,

Malbor Duka,

Nehbi Bushaj,

Klajdi Bello,

Redi Muci,

Luan Myrtaj,

Erdi Bërxulli,

Agron Pepaj,

Migen Qiraxhi,

Bledar Hysa,

Adriatik Lapaj,

Gaetano Doci,

Andrea Gjini,

Bislim Lakna,

Nerid Shehu,

Kristina Tonaj.

Ata akuzohen për protesta të paligjshme, pa lejen e organeve kompetente duke prishur rendin e qetësinë publike, penguar qarkullimin e mjeteve të transportit, duke hedhur sende të forta në oborrin e Ministrisë së Arsimit, në datë 11 dhjetor.

Policia ka njoftuar gjithashtu se po punon për të identifikuar protestues të tjerë përmes fotografive.

Lajme te ngjashme