Pompeo: miratoi marrëveshjen zgjedhore në Kuvend

Nga Exit News
Pompeo: miratoi marrëveshjen zgjedhore në Kuvend

Sekretari amerikan i shtetit Michael Pompeo përshendet marërveshjen zgjedhore.

“Mirëpres marërveshjen ndërpartiake në Shqipëri për reformën zgjedhore që do të fuqizojë demokracinë e saj dhe do të konsolidojë më shumë të ardhmen evropiane të Shqipërisë. Ne inkurajojmë të gjitha palët e kësaj që ta kthejnë në ligj këtë marrëveshje”, u shpreh Pompeo në konferencën për shtyp për prezanitmin e raporti Ndërkombëtar të Lirisë së Besimit të kryer nga Departamenti amerikan i Shtetit.

Shumica socialiste dhe opozita jashtë paralmentare arriti javën e kaluar një marrëveshje për disa ndryshime administrative të Kodit Zgjedhor. Kjo marërveshje u arrit me ndërmjetësimin e ambasadores amerikane Yuri Kim, ambasadorit britanik Duncan dhe ambasadorit të BE-së Soreca.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>