Presidenti Macron dhe 15 ish-ministra francez mund të jenë përgjuar nga Pegasus

Nga Exit News
Presidenti Macron dhe 15 ish-ministra francez mund të jenë përgjuar nga Pegasus

Telefonat celularë të Presidentit francez Emmanuel Macron dhe 15 anëtarëve të qeverisë franceze mund të jenë përgjuar nga programi Pegasus i krijuar nga kompania NSO me bazë në Izrael, sipas mediave.

Prokuroria e Parisit njoftoi se po heton përdorimin programit të spiunimit Pegasus me objekt gazetarët, aktivistët e të drejtave të njeriut dhe politikanët në shumë vende.

Gazeta e përditshme franceze Le Monde raportoi se numrat e telefonit të Macron dhe anëtarët e qeverisë në 2019 u identifikuan në mesin e mijëra të dyshuarve të zgjedhur nga klientët e NSO për përgjim. Në këtë rast, klienti ishte një shërbim marokene i paidentifikuar i sigurisë, sipas Le Monde.

Le Monde ishte pjesë e një konsorciumi global mediatik që identifikoi një listë me më shumë se 50,000 numra telefoni celularë të marrë nga organizatat jofitimprurëse të gazetarisë me bazë në Paris.

Anëtarët e konsorciumit thanë se ishin në gjendje të lidhnin më shumë se 1.000 numra në listë me individë, përfshirë më shumë se 600 politikanë dhe zyrtarë qeveritarë dhe 189 gazetarë. Midis numrave ishin ata të gazetarëve dhe politikanëve në Francë.

Zyra e Macron nuk iu përgjigj kërkesave për koment mbi raportin. Le Monde citoi NSO të thoshte se presidenti francez nuk u vu kurrë në shënjestër nga klientët e saj.

Zyra e prokurorit të Parisit tha në një deklaratë të martën se hapi një hetim mbi një mori akuzash të mundshme, duke përfshirë shkeljen e privatësisë, përdorimin e paligjshëm të të dhënave dhe shitjen e paligjshme të programeve të spiunimit.

Siç është e zakonshme sipas ligjit francez, hetimi nuk gjen një autor të dyshuar, por synon të përcaktojë se kush përfundimisht mund të dërgohet në gjyq. Ajo u nxit nga një ankesë ligjore nga dy gazetarë dhe faqja franceze në internet Mediapart.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>