Presidenti Meta: Nuk lejoj asnjë presion për kreun e KLSH-së, Kuvendi të vlerësojë kandidaturën

Nga Exit News
Presidenti Meta: Nuk lejoj asnjë presion për kreun e KLSH-së, Kuvendi të vlerësojë kandidaturën

Presidenti Meta deklaroi se nuk do të lejojë asnjë presion në lidhje me kreun e Kontrollit të Lartë të Shtetit.

Në një komunikim për gazetarët, Meta u shpreh se i ka kërkuar kreut të KLSH-së, Bujar Leskaj të mos i bindet asnjë urdhëri që do të sjellë uzurpimin e kërtij institucioni.

“Në 26 maj jam njohur dhe me letrën që kreu i Kuvendit më dërgonte për një kandidaturë të re për KLSH. Me një institucion kaq të rëndësishëm nuk do të lejoj të bëhet presion siç ndodhi. I kam kërkuar dhe kreut të KLSH të mos i bindet asnjë akti apo urdhri që mund të sjellë uzurpimin e këtij institucioni kushtetues. Ftoj Kuvendin të vlerësojë kandidaturën e propozuar nga ana ime”

Të enjten, Presidenti Meta, propozoi për herë të katërt emërimin e Arben Shehut në krye të Kontrollit të Lartë të Shtetit.

Propozimi vjen pas përplasjes me Kuvendit dhe Presidencës për mos respektim të afateve kushtetuese për kreun e KLSH-së.

KLSH ka prej dhjetorit të 2018-ës që nuk ka kryetar, kur i mbaroi mandati Bujar Leskajt.

Deri tani Kuvendi ka refuzuar tre kandidatë të ndryshëm të paraqitur nga Presidenti Meta.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>