Presidentja e Parlamentit zviceran viziton një nga fshatrat më të dëmtuar gjatë luftës në Kosovë

Nga Die Morina van Uijtregt
Presidentja e Parlamentit zviceran viziton një nga fshatrat më të dëmtuar gjatë luftës në Kosovë

Presidentja e Parlamentit Zviceran (Këshillit Kombëtar) Isabelle Moret e shoqëruar nga deputeti Mauro Tuena dhe ambasadori zviceran në Prishtinë, Thomas Kolly bëri homazhe në Kompleksin Memorial të viktimave të luftës në fshatin Kosovë, Krushe e Madhe.

“Zonja Moret u impresionua nga forca dhe guximi i anëtarëve të familjes së atyre që ende nuk gjenden dhe pranuan nevojën për drejtësi,” shkruan në një postim nga Ambasada Zvicerane në Facebook.

241 njerëz u vranë në Mars 1999 në Krushe e Madhe nga forcat serbe, duke lënë fshatin me 140 të ve dhe 502 jetimë. 64 persona janë ende të zhdukur.

Në një situatë kur burrat u vranë ose u zhdukën, gratë e tyre krijuan kooperativën e tyre bujqësore “Gratë e Krushës”. Produktet e tyre janë të pranishme edhe në Gjermani, Zvicër dhe vende të tjera.

“Zvicra është krenare për punën e palodhur të grave të Krushës dhe e impresionuar nga cilësia e produkteve të tyre të cilat eksportohen në Zvicër dhe më gjerë,” shkroi Ambasada Zvicerane.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme