Prokuroria Speciale kundërshton kërkesën për lirimin e Kadri Veselit nga paraburgimi

Nga Exit News
Prokuroria Speciale kundërshton kërkesën për lirimin e Kadri Veselit nga paraburgimi

Prokuroria Speciale në Hagë ka kundërshtuar kërkesën e avokatit të Kadri Veselit për ta liruar atë nga paraburgimi.

Zyra e Prokurorit të Specializuar të premten dërgoi argumentet e saj kundër kërkesës së avokatit të Veslit, Ben Emmerson.

Të martën Prokuroria Speciale u përgjigj duke renditur argumentet e saj se pse Veseli duhet të vijojë të qëndrojë në paraburgim.

Përgjigja e Prokurorisë Speciale mban firmën e kryeprokurorit Jack Smith. Në këtë përgjigje thuhet se përkohësisht Vesli duhet të qëndrojë në paraburgim.

Aty thuhet se ai është i akuzuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, andaj lirimi i tij nga paraburgimi mund të jetë rrezik për arratisjen e tij.

Organi i akuzës në Hagë pretendon se kriteret për ta mbajtur Veselin në paraburgim janë përmbushur.

Sipas Prokurorisë asnjë masë alternative nuk adreson sa duhet këto rreziqe.

Më 11 nëntor, ish-kreu i PDK Kadri Veseli hodhi poshtë të gjitha akuzat e ngritura ndaj tij nga gjykata speciale e Hagës për krime gjatë luftës së Kosovës.

Akuzat që rëndojnë mbi Veselin janë:

  • Përndjekje, krim kundër njerëzimit;
  • Burgosje, krim kundër njerëzimit;
  • Ndalim arbitrar, krim lufte;
  • Akte të tjera çnjerëzore, krim kundër njerëzimit;
  • Trajtim mizor, krim lufte;
  • Torturë, krim kundër njerëzimit;
  • Torturë si krim lufte;
  • Vrasje, krim kundër njerëzimit;
  • Vrasje e paligjshme si krim lufte;
  • Zhdukje me forcë e personave, krim kundër njerëzimit.

Sipas prokurorisë, veprat e pretenduara janë kryer midis prillit 1998 dhe gushtit 1999 në Kosovë dhe në Shqipërinë Veriore.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>