Ligji i ri në Rusi i rrezikon kandidimin në zgjedhjeve kritikëve të Kremlinit

Nga Exit News
Ligji i ri në Rusi i rrezikon kandidimin në zgjedhjeve kritikëve të Kremlinit

Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi të premten ligjin që ndalon anëtarët e organizatave “ekstremiste” të kandidojnë në zgjedhje, një veprim që aleatët e kritikut të Kremlinit Alexei Navalny thonë se synon t’i pengojë ata nga kandidimi në zgjedhjet parlamentare të këtij viti.

Miratimi i ligjit të ri nga Putin vjen disa ditë para se gjykata të vendosë nëse do të shpallë të paligjshëm fondacionin e Navalny dhe grupe të tjera rajonale të fushatave anti-korrupsion me arsyetimin se ato janë ekstremistë.

Ligji ndalon anëtarët ose krerët e grupeve të deklaruar ekstremistë të kandidojnë në zgjedhjet e të gjitha niveleve për periudha që variojnë nga tre deri në pesë vjet.

Nëse Rusia shpall zyrtarisht Fondacionin Antikorrupsion të Navalny dhe grupet e tjera rajonale si ekstremiste, autoritetet do të fitojnë fuqinë zyrtare për të burgosur aktivistët dhe për të ngrirë llogaritë e tyre bankare. Seanca e ardhshme gjyqësore në këtë çështje është caktuar më 9 qershor.

Navalny ndërkohë ndodhet në burg për shkelje të lirisë me kusht në kohën kur u dërgua në Berlin për tu kuruar nga helmimi me agjentin nervor Noviçok, gjë për të cilën ka akuzuar Kremlinin.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>