Studentët takim me presidentin për zgjedhjet në Universitetin e Tiranës

Nga Exit News
Studentët takim me presidentin për zgjedhjet në Universitetin e Tiranës

Organizata ‘Qëndresa Qytetare’ do të takohet me stafin e presidentit Meta për t’i përcjellë atij shqetësimet e tyre për zgjedhjet në Universitetin e Tiranës.

Dy kërkesat kryesore të tyre janë: shtyrja e zgjedhjeve të 30 korrikut për drejtuesit e UT-së dhe rritja e peshës së votës së studentëve nga 10 për qind që është aktualisht në 30 për qind.

Studentët kanë kundërshtuar zhvillimin e zgjedhjeve në Universitetin e Tiranës, duke shpjeguar se ky proçes po shoqërohet me një sërë parregullsish ligjore, për të cilat ata i janë drejtuar edhe Gjykatës Administrative të Tiranës.

Takimi me presidentin vjen pasi ai është institucioni kushtetues që dekreton emërimin e rektorëve të rinj.

Qendresa Qytetare kërkon shtyrjen e zgjedhjeve për drejtuesit e universiteteve, të parashikuara për tu zhvilluar në 30 korrik.

Argumentet kryesore të tyre janë:

– Caktimi i datës së zgjedhjeve nga Ministrja e Arsimit Shahini është bërë në mungesë të konsultimit me Konferencën e Rektorëve.

– Fillimi i procesit zgjedhor në datë 30 Qershor dhe përfundimi i tij më 30 Korrik krijon një situatë të rëndë paligjshmërie në universitetet publike, pasi cdo universitet publik e ka të pamundur – pa shkelur rregulloren e zgjedhjeve – që të mbyllë procesin zgjedhor brenda afatit një mujor.

– Zhvillimi i zgjedhjeve më 30 Korrik përjashton tre të pestat e studentëve nga e drejta ligjore për të zgjedhur dhe për t’u zgjedhur në organet drejtuese të universiteteve publike.

– Shqipëria vazhdon të jetë zyrtarisht në gjendjen e epidemisë, e cila është shpallur në 11 mars 2020, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale deri në një urdhër të dytë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>