Qeveria nuk ka asnjë kapacitet për të mbrojtur kufijtë e vendit

Qeveria nuk ka asnjë kapacitet për të mbrojtur kufijtë e vendit

Si ndodhi grabitja në Rinas, 30 qershor 2016

Më 30 qershor 2016, në orën 14:23, një prej grabitësve i veshur me rroba fosforeshente, ngjashëm me ato të punonjësve të sigurisë në aeroport, kaloi derën në skajin veri-perëndimor të pistës, e cila përdoret vetëm për hyrje-daljen e mjeteve që furnizojnë me karburant avionët. Grabitësi preu drynin e derës dhe e hapi atë, menjëherë hyri një makinë e tipit Mercedes dhe ndoqi rrugën e shënuar me të kuqe në hartë. Grabitësit u futën me makinë në vendqëndrimin e automjeteve të shërbimit dhe grabitën paratë që ndodheshin në makinën e blinduar të kompanisë Nazeri 2000. Grabitja zgjati vetëm 3 minuta.

Në orën 14:27, makina doli nga e njëjta derë, nga rruga e vijëzuar me jeshile në hartë, dhe u drejtua për në aksin rrugor Rinas-Fushë-Krujë Vorë. Makina u gjet më pas e djegur në Fushë-Prezë.

Si ndodhi grabitja në Rinas, 9 prill 2019

Më 9 prill 2019, në orën 15:00, një furgon i bardhë me mbishkrimin “Hetimi Tatimor” u fut me shpejtësi brenda perimetrit të aeroportit, pasi njëri nga grabitësit preu drynin e një prej dyerve të rrethimit, që përdorej nga makinat zjarrfikëse. Më pas makina iu afrua avionit ku punonjësit e ngarkim-shkarkimit po transportonin thasët me para nga makina e blinduar në barkun e avionit. Nën kërcënimin e armëve, grabitësit morën thasët me para dhe ecën me furgon përgjatë gjithë pistës, pa u penguar nga askush. Ata u larguan nga e njëtja portë e zjarrfikëses në drejtimin Rinas- Fushë Krujë. E gjithë grabitja zgjati më pak se 5 minuta.

LEXO  Kongresmenët amerikanë kërkojnë dëmshpërblim për muxhahedinët

Deri më tani nuk ka ende një shifër të saktë se sa para janë marrë. Në media janë përfolur shuma nga 2 deri në 10 milionë euro.

Në tre vitet e fundit, të paktën dy prej vjedhjeve brenda aeroportit të Rinasit kanë ndodhur duke shfrytëzuar gardhin rrethues dhe dyert për punonjësit ose makinat e shërbimeve.

Sikurse u pa në dy grabitjet, e gjithë siguria e pikës kryesore të kalimit të kufirit në Shqipëri është e “siguruar” me një dryn të thjeshtë, që mban të mbyllur një derë po ashtu të thjeshtë, e cila nuk monitorohej nga punonjës sigurie—në të dy rastet grabitësve iu deshën vetëm pak sekonda për të prerë drynin dhe hyrë brenda në aeroport. Mbetet e pashpjeguar se si lihen pa u siguruar dhe pa nivelin e duhur të mbikëqyrjes dyert nga ku hyjnë makina që kryejnë shërbime brenda aeroportit.

Nga viti 2016 e deri tani, as kompania koncesionare, as institucionet shtetërore nuk kanë përforcuar as gardhin rrethues dhe as portat e aeroportit dhe as kanë rritur mbikëqyrjes në to, qoftë me  kamerave, me punonjës apo përmes sinjaleve zanore në raste të aktiviteteve jonormale në këto porta.

Ngjarja e 9 prillit ishte konfirmimi i radhës se kufijtë tanë janë të pasigurtë. Aeroporti i Rinasit dhe institucionet shtetërore nuk kanë asnjë kapacitet për të shmangur, parandaluar apo mbrojtur qytetarët nga aktet kriminale apo akte të mundshme terroriste.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>