Qeveria pretendon se aeroporti i Vlorës nuk do të ndërtohet në zonën e mbrojtur të Nartës

Nga Exit News
Qeveria pretendon se aeroporti i Vlorës nuk do të ndërtohet në zonën e mbrojtur të Nartës

Qeveria thotë se aeroporti i Vlorës nuk do të ndërtohet në zonën e mbrojtur të Nartës por do t’i japë zhvillim turizmit të gjithë qarkut.

Ministri i Turizmit, Blendi Klosi u shpreh se projekti parashikon investim në zonën ku dikur ka qenë aeroporti i vjetër dhe po shikohen mundësitë që të respektohen rregullat për mjedisin.

Klosi theksoi edhe se ndërtimi i aeroportit “do të prodhojë shumë të ardhura, mirëqenie edhe shumë të mira për vet komunitetin e kësaj zone dhe natyrisht për gjithë Shqipërinë”.

Kryeministri Rama ka premtuar ndërtimin e një aeroporti në Vlorë përpara tre vitesh ku disa herë janë dhënë afate kohore se kur do të nisë ndërtimi i tij.

Nga ana tjetër, 36 organizata në mbrojtje të mjedisit, vendase dhe të huaja, i kanë kërkuar qeverisë Rama që të anulojë ndërtimin e aeroportit të Vlorës, brenda zonës ‘Peizazhi i Mbrojtur Vjosë-Nartë’. Ato e kanë  konsideruar projektin si “jo-miqësore me mjedisin” pasi sipas tyre “shkatërron në mënyrë të pakthyeshme resurset dhe vlerat natyrore të zonës”.

Ndërtimi i aeroportit të Vlorës

Qeveria Rama ka planifikuar të ndërtojë aeroportin e Vlorës në afërsi të Lagunës së Nartës, në zonën e quajtur Akërni, e cila ndodhet në brendësit të Peizazhit të Mbrojtur Vjosë-Nartë.

Më 10 tetor 2017, Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë shpalli fituesin e tenderit për bërjen e studimit e bëshmërisë për aeroportin e Vlorës.

Më 17 janar 2018, kryeministri Edi Rama njoftoi se kishte marrë një “kërkesë zyrtare” për ndërtimin e një aeroporti pranë Vlorës nga konsorciumi turk.

Më 11 prill 2019, konsorciumi turk u tërhoq nga koncesioni për zhvillimin e Aeroportit të Vlorës. Ministria e Infrastrukturës njoftoi se do të zhvillohet një konkurs ndërkombëtar për të zgjedhur kompaninë e re

Deri më tani, dy tendera ndërkombëtarë të hapur për aeroportin, kanë dështuar.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>