Qeveria Rama hedh 2,4 milionë euro të tjera për Lungomaren

Qeveria Rama hedh 2,4 milionë euro të tjera për Lungomaren

Javën e kaluar, Këshilli i Ministrave miratoi një “buxhet shtesë” prej 318 milionë lekësh (rreth 2.4 milion euro) për financimin e projektit të Lungomare në Vlorë. Projekti, i mbështetur nga Bashkimi Evropian, po zvarritet prej vitesh, edhe pasi kryeministri Edi Rama premtoi se do të përfundojë para zgjedhjeve lokale të vitit 2015.

Më 31 janar 2017, ambasadorja i BE-së Romana Vlahutin vizitoi zonën e ndërtimit dhe u shpreh  se projekti do të përfundonte më 31 prill. Por në vend të përfundimit të projektit, qeveria Rama u detyrua të derdhë më shumë para.

Lungomare nuk është projekti i vetëm i mbështetur nga BE-ja që po vuan nga keqmenaxhimi. Bypassi i Vlorës, po ashtu, që duhej të ndërtohej nga kompania italiane e falimentuar Serenissima, ka mbetur në mes dhe nuk dihet ende se kur mund të përfundojë. Në total, BE ka investuar 47 milionë euro në projekte ndërtimi rreth Vlorës.

Puna e bërë deri më tani përgjatë vijës bregdetare parashikohet të rendojë trafikun për në jug të vendit, pasi rruga është ngushtuar dhe ka vetëm një korsi. Për sa kohë Bypassi i Vlorës mbetet i papërfunduar, i gjithë trafiku i turistëve dhe pushuesve për në jug pritet të kalojë në këtë aks, po ashtu ende të papërfunduar.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>