Radiot franceze bojkotojnë ndeshjen Shqipëri-Francë

Nga Stafi i Exit
Radiot franceze bojkotojnë ndeshjen Shqipëri-Francë

Katër radio franceze kanë vendosur të bojkotojnë transmetimin e drejtpërdrejtë nga stadiumi të ndeshjes Shqipëri-Francë për shkak të tarifave që u ka vendosur Federata Shqiptare e Futbollit (FSHF).

Radiot Europe 1, Radio France, RFI dhe RMC njoftuan se do ta përcillnin ndeshjen nga vendi i tyre dhe jo nga Stadiumi Kombëtar në Tiranë, kjo pasi javën e shkuar FSHF u kishte kërkuar pagesa shtesë për lidhjet me sistemin e transmetimit.

Europe 1 tha se kërkesa e FSHF binte ndesh me praktikat e vendosura nga UEFA për transmetimet. Të njëjtin qëndrim kanë mbajtur edhe 3 radiot e tjera dhe nuk kanë rënë dakord me tarifat e kërkuara.

Sipas agjencisë së lajmeve AFP, 4 radiot i kishin kërkuar Federatës Franceze të Futbollit që të ndërmjetësonte për zgjidhjen e situatës. Ato i kishin lënë kohë FSHF-së deri pasditen e së premtes, por që FSHF thuhet se nuk u është përgjigjur.

Shqipëri-Francë, e cila luhet mbrëmjen e sotme, përmbyll kualifikueset e Euro-2020. Franca është e kualifikuar ndërsa Shqipëria i ka mbyllur llogaritë me kohë.

Megjithatë përballja me kampionët e Botës ka vlerë për faktin se përuron Stadiumin e ri Kombëtar, për të cilin ka pasur interesim të madh nga sportdashësit.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>