Reklamat falas – Televizionet kryesore i ankohen OSBE-së dhe Autoritetit të Mediave

Reklamat falas – Televizionet kryesore i ankohen OSBE-së dhe Autoritetit të Mediave

Dhjetë përfaqësues të televizioneve kryesore në vend i kanë dërguar një letër ankesë Autoritetit të Mediave Audiovizive dhe OSBE-së për transmetimin e reklamave televizive politike falas gjatë fushatës zgjedhore.

Ato shprehen se Kodi Zgjedhor është më i rëndësishëm se ligji për partitë politike i ndryshuar këtë javë në Kuvend. Ndaj, ato kërkojnë që këto dy institucione të marrin masa për zbatimin e Kodit Zgjedhor.

Dje, reagoi edhe Shoqata e Mediave Audiovizive sipas së cilës “Ky ligj është miratuar në shkelje flagrante të Kushtetutës e cila garanton lirinë dhe mbrojtjen e pronës private në Shqipëri”.

Gjithashtu shoqata e mediave deklaroi se do të dërgojë ligjin për “Partitë politike” në Gjykatën Kushtetuese.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>