Rusia konsideron Kosovën ‘pseudo-shtet’ dhe akuzon Haradinajn për shantazh politik

Nga Exit News
Rusia konsideron Kosovën ‘pseudo-shtet’ dhe akuzon Haradinajn për shantazh politik

Rusia akuzon Ramush Haradinajn për shantazh politik ndërsa konsideron Kosovën pseudo-shtet.

Ambasada ruse në Tiranë ka publikuar në Facebook një pjesë nga komenti i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Federatës Ruse mbi një deklaratë të Haradinajt disa ditë më parë.

Në prezantim të programit në parafushatë, kreu i AAK-së ka thënë se nëse Bashkimi Evropian vazhdon ta lë “të varur” Kosovën, do të hapet rruga për referendum për bashkim me Shqipërinë”.

Reagimi i Rusisë mbi këtë deklaratë ka qenë i ashpër.

“Kohët e fundit një nga politikanët shqiptarë e Kosovës, Ramush Haradinaj, deklaroi se synon të kërkojë mbajtjen e një referendumi për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë, nëse ky pseudo-shtet i vetëshpallur nuk pranohet sa më shpejt në Bashkimin Evropian dhe organizatat ndërkombëtare si dhe Beogradi nuk do të njohë “pavarësinë” e Kosovës.”

Moska thekson se ky është një provokim që promovon idenë e Shqipërisë së Madhe.

“Këtu po bëhet fjalë për një provokim të radhës, të implikuar në ideologjinë e Shqipërisë së Madhe, e cila kohët e fundit ka përparuar gjithnjë e më intensivisht në rajon dhe kërcënon drejtpërdrejt integritetin territorial të shteteve të Ballkanit. Shantazhi politik është i papranueshëm dhe pikërisht kështu duhet të interpretohet fjalimi i R. Haradinajit, i cili me lehtësi propozon të rishikojë në mënyrë arbitrare kufijtë në Ballkan.”

Reagimi i ambasadës ruse në Tiranë vjen pas incidentit me diplomatin e shpallur ‘non-grata’ nga qeveria shqiptare për shkelje të masave kundër COVID-19.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme