Rusia përjeton rritje të rasteve me Covid-19

Rusia përjeton rritje të rasteve me Covid-19

Ndërkohë që vendet evropiane po përjetojnë një ulje drastike të rasteve me koronavirus, e kundërta po ndodh në Rusi.

Agjensia e lajmeve TASS njoftoi se brenda javës rastet janë dyfishuar dhe vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar mbi 14 700 raste të reja.

Ky është një rekord i ri që prej muajit shkurt të këtij viti, ndërkohë që përqindja e vdekshmërisë ngelet pothuajse konstante me 2.43% të rasteve.

Numri i infeksioneve është i lartë sidomos në kryeqytetin Moskë, që raportoi numrin më të lartë të infektimeve qysh prek Krishtlindjes.

Kryebashkiaku u bëri thirrje banorëve të shtunën të shmangin shkuarjen në punë këtë javë, në një përpjekje për të frenuar përhapjen e virusit.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>