Rusia shpall të paligjshme partinë politike të Navalnit

Nga Exit News
Rusia shpall të paligjshme partinë politike të Navalnit

Rusia e shpalli opozitarin Alexei Navalny dhe organizatën e tij politike si “ekstremiste” dhe e ndalojë të punojë në Rusi.

“Këto organizata kanë përhapur informacion që rrit gjuhën e urrejtjes dhe armiqësinë kundër zyrtarëve të qeverisë, por gjithashtu ka kryer edhe veprime ekstremiste”, u shpreh një zëdhënës i prokurorit rus, jashët gjykate, raporton media.

Në një njoftim dërguar mediave pas përfundimit të gjyqit u njoftua se vendimi hynte në fuqi menjehërë.

Navalny u betua se do të vazhdojë luftën e tij pavarësisht vendimit të gjykatës.

Në një postim në Instagram, ai i kërkojë mbështetësve të ndryshojnë mënyrën se si punojnë dhe ti përshtaten vendimit. Ndihmësit kryesor të Navalnyt, të cilët jetojnë në Lituani u shprehën se opozita ruse nuk duhet të shpërqendrohet nga vendimi.

Navalny në fillim të 2020 u helmua me një agjent toksik dhe u dërgua për kurim në Gjermani. Më pas ai u kthye në Rusi, ku dhe u arrestua.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>