SHBA mbështet Ukrainën, thirrje Rusisë të ndalë ‘veprimet agresive’

Nga Exit News
SHBA mbështet Ukrainën, thirrje Rusisë të ndalë ‘veprimet agresive’

Sekretari amerikan i shtetit ka paralajmëruar Rusinë të ndalojë të gjitha “veprimet e pamatura dhe agresive” ndaj Ukrainës.

Antony Blinken i bëri këto komente gjatë një udhëtimi në Kiev të enjten ku u takua me zyrtarët më të lartë ukrainas, raporton Reuters.

Gjatë takimit me Presidentin Volodymyr Zelensky, Blinken tha se SHBA po kërkon të forcojë bashkëpunimin midis dy vendeve në fushën e ekonomisë dhe sigurisë.

Vizita vjen vetëm disa javë pasi Rusia vendosi mijëra ushtarë pranë kufirit me Ukrainën.

“Ne jemi të vetëdijshëm se Rusia ka tërhequr disa forca nga kufiri … por ne gjithashtu shohim që forca dhe pajisje të konsiderueshme mbeten atje”, tha Blinken.

Diplomati i lartë amerikan tha se Uashingtoni ishte “duke vëzhguar situatën nga afër”.

Ai nuk dha detaje të mëtejshme të ndonjë mbështetje shtesë sigurie që SHBA po konsideronte për Ukrainën.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>