SHBA mbledhë udhëheqësit botërorë në samitin për Demokracinë

Nga Exit News
SHBA mbledhë udhëheqësit botërorë në samitin për Demokracinë

Presidenti amerikan Joe Biden njoftoi të mërkurën se do të thërrasë udhëheqësit botërorë për një “Samit për Demokracinë” në dhjetor. Samiti do të mbahen virtualisht dhe pjesëmarrësit do të angazhohen për të mbrojtur demokracinë dhe të drejtat e njeriut brenda dhe jashtë vendit.

Sipas Shtëpisë së Bardhë, samiti i parë nga dy samitet e parashikuara do të mbahet praktikisht më 9 dhe 10 dhjetor dhe do të përfshijë krerët e shteteve dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile, filantropisë dhe sektorit privat.

Një samit i dytë do të mbahet pas një “viti konsultimi, koordinimi dhe veprimi” mbi angazhimet e grupit.

Përveç trajtimit të sfidave me të cilat përballet demokracia, pjesëmarrësit e samitit do të diskutojnë bashkëpunimin mbi “pandeminë COVID-19, krizën klimatike dhe pabarazinë në rritje”, sipas Departamentit të Shtetit.

Shtëpia e Bardhë nuk zbuloi vendet që do të marrin pjesë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>