Shpërthim në rafinerinë e Ballshit – Një i vdekur dhe pesë të plagosur

Shpërthim në rafinerinë e Ballshit – Një i vdekur dhe pesë të plagosur

Një person humbi jetën dhe pesë të tjerë u plagosën nga një shpërthim i fuqishëm në rafinerinë e Ballshit, dje në mbrëmje.

Shpërthimi ndodhi në repartin e hidropastrimit si pasojë e një kompresori të dëmtuar. Defekti ishte lajmëruar kohë më parë nga punonjësit por nuk ishte riparuar.

Në shator të viti 2016, me rivënien në punë të rafinerisë, Ministri i Ekonomisë Ahmetaj tha se vetëm në vitin e parë janë 52 milionë dollarë investime që shkojnë në rinovimin e rafinerisë.

Ndërsa një javë më parë Zoti Rama, gjatë inspektimit të rafinerisë, u shpreh se rifillimi i punës në rafineri ka kthyer shpresën tek naftëtarët.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>