Shqipëria eksporton energji dhe importon pjesë këmbimi e materiale ndërtimi

Nga Exit News
Shqipëria eksporton energji dhe importon pjesë këmbimi e materiale ndërtimi

40 përqind e eksporteve në vend për muajin qershor e përbëjnë energjia elektrike, materiale ndërtimi, tekstile dhe këpucë. Ndërsa, importohet më shumë pjesë këmbimi, materiale ndërtimit dhe produkte plastike.

Sipas raporti të INSTAT për muajin qershor, partnerët kryesorë tregtarë janë: Italia (29,4 %), Turqia (9,2 %), Greqia (6,9 %) dhe Gjermania (6,6 %):

“Vendet me të cilët Shqipëria ka pasur rritje më të madhe të eksporteve: Italia (28,9 %), Kosova (49,1 %) dhe Greqia (115,3 %).

Vendet me të cilët Shqipëria ka pasur rritje më të madhe të importeve, në krahasim me Qershor 2020 janë: Italia (16,7 %), Turqia (70,3 %) dhe Kina (19,0 %)”.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>