Shqiptari i vrarë në Ekuador i dënuar për vrasjen e një gazetari

Nga Exit News
Shqiptari i vrarë në Ekuador i dënuar për vrasjen e një gazetari

Adriatik Tresa, një shqiptar 45 vjeçar u vra në banesën e tij në Bali, Ekuador, më 20 nëntor. Ngjarja ndodhi në orën 05:00 kur disa burra të veshur si policë hynë në kompleksin e banimit me dy makina.

Ata trokitën në shtëpinë e të vrarit duke pretenduar se kishin një urdhër gjykate për të kontrolluar shtëpinë.  Tresa dhe kunata e saj ishin vetëm në banesë, një grua ekuadoriane dëshmitare e ekzekutimit të shqiptarit.

Prokurori i çështjes Ualter Jaramillo tha për mediat vendase se gruaja dhe Tresa ishin ulur në një divan, dhe kur gruaja u ngrit për të kërkuar që t’i tregonin asaj urdhrin e gjykatës, një nga burrat e qëlloi Tresën me gjashtë plumba.

Skena ishte e përgjakshme. Në atë kohë, dy burrat e armatosur kërcënuan rojet e shtëpisë, të cilët tashmë kishin vërejtur se diçka nuk ishte në rregull.

Menjëherë pas kësaj, fqinjët filluan të raportonin të shtënat në polici dhe dëgjuan vrasësit të largoheshin me shpejtësi në bordin e makinave.

Gjenerali Fausto Olivo, drejtori kombëtar i Njësisë së Vrasjeve dha detaje të tjera për këtë krim. Olivo tha se të paktën shtatë persona morën pjesë në vrasje: dy shoferë, dy qëndruan në vendin e rojeve dhe tre hynë në shtëpi dhe ekzekutuan të huajin, i cili ishte martuar me një grua ekuadoriane dhe mbante dokumenta ekuadoriane.

Gjenerali shpjegoi se viktima ishte pjesë e një hetimi për trafikun e drogës dhe vrasjen e një gazetari ekuadorian.

Tresa ishte arrestuar në vitin 2017 për akuzën e vrasjes së një shtetasi tjetër shqiptar. Policia nuk gjeti prova dhe e dënoi vetëm për armëmbajtje pa leje. Përveç kësaj, ai u hetua në vitin 2013 për krimin e pastrimit të parave.

Gjenerali pranoi se në vitet e fundit ka pasur disa ngjarje të dhunshme ku janë të përfshirë shqiptarë dhe se ato madje kanë ndodhur në mesin e qytetit.

Ai shtoi se javë më parë persona të paidentifikuar ishin përpjekur të rrëmbenin të Tresën, po pa sukses.

Tresa dyshohej i lidhur me vrasjen e një serbi më 20 korrik të 2020 në një qendër tregtare në Samborondón, me vrasjen e një shqiptari në maj 2017, mevrasjen e një shqiptari në nëntor, në Guayaquil.

Ndërsa në maj 2013, Adriatik Tresa u arrestua në një shtëpi në Samborondón së bashku me të huaj të tjerë si pjesë e hetimit për vdekjen e gazetarit Fausto Valdiviezo.

Ministri i atëhershëm i brendshëm, José Serrano, tha se një bandë e trafikut të drogës dhe pastrimit të parave ishte e përfshirë në krim.

Botuar në gazetën El Universo/ Përkthyer nga Exit News

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme