Shtëpia e Bardhë: Deklarata e Biden për Myanmar u drejtohet të gjitha vendeve në rajon

Nga Exit News
Shtëpia e Bardhë: Deklarata e Biden për Myanmar u drejtohet të gjitha vendeve në rajon

Sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha të hënën se deklarata e Presidentit Joe Biden, rreth grushtit ushtarak në Myanmar, u drejtohet të gjitha vendeve në rajon, kur u pyet nëse ishte drejtuar Kinës.

Të hënën, Shtëpia e Bardhë nxori një deklaratë duke thënë se Shtetet e Bashkuara kundërshtojnë çdo përpjekje për të ndryshuar rezultatin e zgjedhjeve të fundit ose për të penguar tranzicionin demokratik të Myanmarit.

Shtëpia e Bardhë tha se do të merren masa kundër atyre që janë përgjegjës nëse këto hapa nuk kthehen.

Biden nën presion për një përgjigje të fortë ndaj grushtit të shtetit në Myanmar

Administrata e Presidentit Joe Biden është nën presion për një përgjigje të shpejtë dhe të fortë të SHBA ndaj grushtit të shtetit në Myanmar.

Ushtria e Myanmar mori pushtetin të hënën në një grusht shteti kundër qeverisë së zgjedhur në mënyrë demokratike.

Fituesi i zgjedhjeve ishte Aung San Suu Kyi, i cili u arrestua së bashku me udhëheqësit e tjerë të partisë Lidhja Kombëtare për Demokraci (NLD).

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u bëri thirrje udhëheqësve ushtarakë të Myanmarit që të lirojnë Suu Kyi dhe të tjerët të ndaluar.

Shtëpia e Bardhë tha se kundërshton çdo përpjekje për të ndryshuar rezultatin e zgjedhjeve të Myanmarit më 8 nëntor.

Qeveria e SHBA nuk specifikoi se cilat masa mund të merren në shqyrtim, por ajo mund të forcojë sanksionet tashmë të vendosura dhe të imponojë sanksione të reja në Myanmar, raporton Retuers.

Demokrati Robert Menendez, tha se Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera “duhet të vendosin sanksione të rrepta ekonomike, si dhe masa të tjera” kundër ushtrisë së Myanmarit, nëse ata nuk lirojnë udhëheqësit e zgjedhur dhe të largohen nga qeveria.

Një demokrat i vjetër i Dhomës së Përfaqësuesve, Adam Schiff, bëri gjithashtu thirrje për sanksione ndaj “udhëheqësve të lartë ushtarakë përgjegjës për këtë grusht shteti”.

Lideri Republikan i Senatit Amerikan Mitch McConnell, i cili ashtu si anëtarët e tjerë të administratës së Biden, ka pasur lidhje të ngushta në të kaluarën me Suu Kyi, i quajti arrestimet “të tmerrshme” dhe kërkoi një përgjigje të fortë.

Ngjarjet në Myanmar janë një goditje e rëndësishme për administratën e Biden dhe përpjekjen e saj për të krijuar një politikë të fuqishme në Azis dhe Paqësor për t’i dalë ballë Kinës.

Shumë nga ekipi i politikës së Biden për Azinë, duke përfshirë kreun e tij, Kurt Campbell, kanë qenë pjesë e administratës Obama.

Në fund të mandatit të ish Presidentit Barack Obama, administrata e tij përshëndeti punën e saj për t’i dhënë fund dekadave të sundimit ushtarak në Myanmar, si një arritje e madhe e politikës së jashtme. Biden shërbeu si nënkryetar në atë administratë.

Administrata e Biden hyri në detyrë në 20 Janar duke premtuar të punojë ngushtë me aleatët për sfidat e mëdha ndërkombëtare, në kontrast me qasjen e ish Presidentit Donald Trump.

Kriza e Myanmarit mund të jetë prova e parë e madhe e vendosmërisë së Biden për zgjidhje shumëpalëshe.

John Sifton, drejtori i avokatisë së Azisë për Human Rights Watch, kritikoi përgjigjen fillestare të Shtëpisë së Bardhë si “zhgënjyese e të dobët” dhe e nxiti atë të mobilizojë një reagim ndërkombëtar të bashkërenduar.

Lajme te ngjashme