Studentja shqiptare në Londër që ‘hapi luftë’ në Ballkan për të njohur kufijtë e Kosovës

Nga Exit News
Studentja shqiptare në Londër që ‘hapi luftë’ në Ballkan për të njohur kufijtë e Kosovës

Një studente shqiptare në Londër nxiti një betejë virtuale mes ballkanasve për të njohur kufijtë e Kosovës, që arriti të tërheqë vëmendjen e disave nga mediat më të mëdha në botë.

Megi Cara, 20 vjeçe, nisi një peticion online, ku i kërkon kompanisë Apple ta paraqesë Kosovën si shtet më vete, pasi vërejti se ajo nuk ndahej nga Serbia me kufij ndërkombëtarë në aplikacionin Apple Maps. Peticioni u bë lajm në disa media lokale në shqip dhe në anglisht, derisa mbërriti edhe si një mesazh çasti nga Dua Lipa për ndjekësit e saj.

Dua Lipa mori komente raciste, kërcënuese dhe fyese, kryesisht nga serbë dhe simpatizantë të Serbisë. Reagimi i saj i mëpasmë ndezi përfundimisht betejën virtuale: ajo postoi në Twitter të njëjtën hartë të trojeve autoktone shqiptare, e cila u shpalos mbi stadiumin në Beograd nga Ismail Morina – Ballisti, në ndeshjen Serbia – Shqipëri gjashte vite më parë.

Exit News bisedoi me nismëtaren e peticionit, Megin Carën, për të kuptuar më mirë se si flamuri i autoktonisë na solli sërish në një gjendje të ndezur mes shqiptarëve dhe serbëve, për fat të mirë vetëm virtualisht.

Megi Cara është një vajzë energjike, e hareshme dhe me ton që përcjell siguri.

Në zërin e saj dallohet megjithatë emocioni që i ka sjellë kjo gjendje e papritur, që e ka përfshirë krejtësisht ditët e fundit, ndërkohë që peticioni i ka kaluar 130 mijë firmat.

Megi është me origjinë nga Mamurrasi dhe prej afro 2 vitesh është në Londër. Ajo mezi pret të nisë studimet universitare në shtator në fushën më të dashur për të – ekonomi dhe politikë. 

Kjo është shenja e parë që na jep Megi gjatë bisedës telefonike se ajo nuk e ka hartuar dhe aq rastësisht peticionin.

Megi na thotë se duke u rritur në Shqipëri, si fëmijë dhe adoleshente ka qenë më e hapur se bashkëmoshatarët e saj në perëndim ndaj ngjarjeve të potikës së përditshme. Përballja me realitetin e vështirë në Shqipëri dhe karakteri i saj e kanë shtyrë të mendojë për mënyra se si të përmirësojë gjendjen. Kjo e ka sjellë natyrshëm dhe gradualisht te vendimi për të studiuar polikën dhe ekonominë. 

“Kjo ka qenë pikërisht ëndrra ime, të studioja ekonomi dhe politikë, dhe të studioja në Angli”, thotë Megi.

Nuk të qëllon shpesh që një 20-vjeçare të të thotë se është konservatore dhe se ka pikë referimi Margaret Theçerin, si politikane dhe si grua.

“Unë besoj te barazia e mundësive në një demokraci, ndër parimet bazë të konservatorizmit. Kjo i dha mundësinë Margaret Theçerit të bëhej e para grua kryeministre në Mbretërinë e Bashkuar, ndërkohë që vinte nga një familje modeste. Megjithatë arriti të drejtonte vendin e saj dhe ta quanin “zonjë e hekurt.”

Duke mbetur te barazia e mundësive, Megi kujton se para pak ditësh kishin biseduar në një grup në internet rreth shpopullimit të shqiptarëve në trojet etnike në Serbi. Qeveria serbe në Luginën e Preshevës po heq nga regjistri civil shqiptarët që ata nuk i gjejnë në adresat e banimit.

Me patosit e rritur nga kjo bisedë, në grup ishte ngritur pyetja se “përse askush nuk flet për faktn se Kosova nuk është në hartë?”

Kjo pyetje e shtyu Megin të hartojë një peticion të shkurtër, me mendimin se ajo duhet të bënte atë që kishte në dorë, sado pak qoftë kjo.

Në këtë pikë ajo ndalet te bashkëpunimi i munguar midis qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës që pas pavarësisë së kësaj të fundit.

Megi u kërkoi miqve ta shpërndajnë peticionin në median sociale. Ajo i shkruaji direkt edhe disa faqeve që postojnë për çështje të Ballkanit.

Në pak orë e kuptoi se mbështetja po rritej në përmasa që ajo nuk i kishte pritur. Dhjetëra, qindra, mijëra firmosësit e parë të peticionit, pastaj një media e më vonë të tjera nisën të shrkuajnë për të.

Megi kujton ngazëllimin nga mesazhet mbështetëse nga Kosova, Mali i Zi, Maqedonia, Shqipëra e diaspora. “Larg atdheut të qan zemra më shumë”, thotë ajo.

Me rritjen e firmave, peticioni gjeti rrugën deri te disa persona të famshëm, të cilën e postuan atë në mediat sociale: Dua Lipa, Dafina Zeqiri, Era Istrefi, Rita Ora, Sidrit Bejleri, Kapital T, Don Phenom, Enisa, Selma Kasimovic, Elvana Gjata….  

Ajo tregon edhe për mesazhe të tmerrshme kërcënuese por na siguron se nuk ka frikë.

Dhe mesazhet kërcënuese vërtet që të gjallin tmerr.

threats

threats

Megi thotë se më e mira që ajo pret është që peticioni të detyrojë kompaninë Apple ta shtrojë për diskutim çështjen e kufijve të Kosovës dhe, idealisht, të vendosin ta paraqesin si shtet më vete.

Ajo e shtrin më tej ëndrrën e saj: që ky peticion t’u tregojë qeverive të Shqipërisë dhe të Kosovës se shqiptarët duan të bashkohen, se ata i duan qeveritë e të dyja vendeve të bashkëpunojnë për t’u afruar, deri në heqjen e kufirit mes dy vendeve.

“As vetë nuk e prisja këtë mbështetje dhe qava kur pashë dhjetëra mijëra firmat që kishte mbledhur peticioni” – na thotë Megi a mallëngjyer.

Peticioni gjendet ende i hapur për mbështetje dhe tashmë i ka kaluar 130 mijë firmat.

7 komente

 1. Jonida 21 Korrik, 2020 në 9:21 pm

  Kosove must be added as indipendente state in Apple map

 2. Rush 22 Korrik, 2020 në 1:14 am

  Do te duhet te shtohet edhe Turqia si pjese e pandare e Shqiperise. Keshtu veme ne vend edhe historine e deformuar nga turku Ismail Qemali.

 3. Zamira Bregu 22 Korrik, 2020 në 1:23 pm

  Bravo Megi patriote e flaket dhe une dua qe Shqiptaret te jene nji shtet te bashkuar per atdheun e tyre se shum ikan mare neper keme shtetet e medha pse ne jemi nji komb Shqipetar

 4. Vlora 22 Korrik, 2020 në 9:18 pm

  il mor bajg ca lidhje kemi ne me turqit aziatik

 5. Shpresa Jegeni 22 Korrik, 2020 në 11:13 pm

  Faleminderit Megi, per kete iniciative qe ke mare.
  Sigurisht qe te gjithe shqiptaret e duan, por nuk veprohet nga qeverite tona !
  Kur prononcohet rinia,cdo gje mer udhe dhe nuk ndalet deri ne fitore !

 6. Shpresa Llukashpresa 27 Korrik, 2020 në 10:52 am

  Pershendetje Megi Cara të uroj gjithe të mirat për këtë iniciativ që ke marre per mbeshtetjen e Kosoves dhe te gjithe Kombit Shqiptar qe te njehen kofite e Shqiptarve dhe kosova wë të jet nje shtet i pavarur nga Serbiapor të jet një Kombe i Shqipnisë Etnike të jet bashkim Komtar Kosove Shqipni !të jemi nje të bashkuar ,,vllezer e motra, të nje Kombi të bashkuar Shqiptar. Zoti të bekoft per njiciatien qe ke marr🙏🙏🙏

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme