TikTok në bisedime me Microsoft dhe Oracle

Nga Exit News
TikTok në bisedime me Microsoft dhe Oracle

Kompania ByteDance pronare e aplikacionit TikTok po bisedon me disa kompani amerikane për të shitur aplikacionin, përfshirë Microsoftin, Oracle, që pas kërcënimeve të Presidentit Trump se do ta ndalojë përdorimin e shërbimitTrump i ka vendosur afat deri në mes të shtatorit kompanisë.

Por, autoritetet kineze mendojnë se shitja e detyruar e palikacionit do të dëmtonte imazhin e vendin, duke e paraqitur atë si të dobët, raportoi Reuters.

ByteDance i tha Reuters se qeveria kineze asnjëherë nuk ka thënë se TikTok do të mbyllet për ndonjë vend.

Qeveria kineze tha për Reuters se SHBA-të po abuzojnë me konceptin e sigurisë kombëtare, dhe i bëri thirrje të ndalojnë së ushtruari presion ndaj kompanive të huaja.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>