Trump pritet të kandidojë Amy Coney Barrett në Gjykatën e Lartë

Nga Exit News
Trump pritet të kandidojë Amy Coney Barrett në Gjykatën e Lartë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump do të propozojë gjyqtaren konservatore, Amy Coney Barrett në Gjykatën e Lartë, sipas BBC.

Ajo do të zëvendësi gjyqatren liberale Ruth Bader Ginsburg, e cila vdiq të premten (18 shtator).

Presidenti Turmp do të përpiqet të marrë miratimin e Senatit për kandidaturën përpara zgjedhjeve të nentorit.

Nëse gjyqtarja Barret konfirmohet, atëherë konservatorët do të kenë shumicën me 6 gjyqtarë.

Barret do të jetë gjyqtarja e tretë e emëruar nga presidenti Trump, pas dy emërimeve të mëparshme Neil Gorsuch në 2017 dhe Brett Kavanaugh në 2018.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>